E-Ticaret Nedir Neden Önemlidir ? Eskişehir’de E-Ticaret

E-Ticaret Nedir ?

E-Ticaret; alış-veriş kavramının, internet kullanımının yaygınlaşmasıyla sanal ortama taşınmasıdır.

 

E-Ticaret Neden Önemlidir ?

Günümüzde global bir anlama taşınan internet ticareti yani E-Ticaret artık herkes tarafından kullanılabilir bir hal almıştır. Çeşitli ödeme seçenekleri ile daha fazla kişiye hitap etmesinden,alıcının ve satıcının artık nerede ve ne kadar uzaklıkta olduğunun bir anlamı kalmadığından kurumlar ve kişilerce E-Ticaret hizmetleri alınmaktadır.

Artık günümüzde en küçük işletmeden en büyüğüne kadar,her işletme sadece dükkanlarına bağlı kalmak istemediklerinden,sadece dükkanlarını bilen ve ya sadece dükkanlarının önünden geçenlere hitap etmek istemediklerinden son zamanlarda E-Ticaret hizmeti alanların sayısı oldukça artmıştır.

İnternet çağında artık hiç kimse E-Ticaret‘in gücünü hafife almamaktadır.

 

E-Ticaret’in Çeşitleri

E-Ticaret alıcı ve satıcının üstlendiği rollere göre 3’e ayrılır

B2C: İşletmeden Müşteriye (Business To Consumer)

B2B: İşletmeden İşletmeye (Business To Business)

C2C: Tüketiciden Tüketiciye (Consumer To Consumer)

-B2C: İşletmeden Müşteriye

B2C‘de alıcı tüketici,satıcı ise işletmedir.

B2C pazarlamada çoğu zaman hizmet ön plandadır. Ama işletme tabikide işletme perakende satış yapabilir. B2C pazarlamada alım satım süresi kısa sürer ve satış döngüsü kısadır. Mesela bir müşteri bir ürün arar o Web sitesinde bulur inceler ve satın alır. İşletmeler müşteriyi hemen satın alması için teşvik eder.

Ülkemizde en çok yaygın olan pazarlama stratejisidir

-B2B: İşletmeden İşletmeye

B2B‘de alıcı da satıcı da işletmelerden oluşan bir E-Ticaret modelidir.

İnternetin ticaret modellerini etkilediğinden, şirketlerin birbiri ile yaptığı ticaretlerin şeklide değişiyor.

Ülkemizde hala bir teknoloji cahilliği olduğundan yerli şirketler B2B‘ye hala tam olarak geçememişlerdir.

-C2C: Tüketiciden Tüketiciye

C2C E-Ticaret formatında satıcı da alıcı da müşteridir.

C2C E-Ticaret modelinde alıcı ve satıcı belirli internet sitelerinde bir araya gelir ve o internet sitesinde ticaretlerini gerçekleştirirler. Satıcı Web sitesine ürününün/hizmetinin ne olduğunu ve özelliklerini girer. Satıcıda ürünü/hizmeti inceler özelliklerini göz önüne alarak satıcının ürününü/hizmetini satın alır.

Web siteleri satıcının ürününün/hizmetinin yayınlanması karşılığında para alırlar. Web sitesi için satıcının ürününün içerik bilgileri ilgilendirmez ve içerik hakkında işlem yapamaz.

Ülkemizde belli başlı C2C hizmeti veren Web siteleri vardır. Bunlar; Sahibinibekliyor, Gittigidiyor, Hepsiburada gibi şirket Web siteleridir.

 

Eskişehir E-Ticaret

Ülkemizde ve şehrimizde E-Ticaret sitelerinin hacmi 2014’de %30 artış göstermiştir. Buda yaklaşık 19 milyar TL (19.000.000) dir.

Eskişehir E-Ticaret alanını da günümüz E-Ticaret siteleri artışından nasibini aldı ve E-Ticaret hizmeti ihtiyacı hiç olmadığı kadar artış gösterdi.

Eskişehir E-Ticaret alanında 12 yıllık tecrübemize dayanarak söyleyebiliriz ki; Miracles Dijital olarak E-Ticaret ihtiyacınıza 12 yıldır cevap veriyor ve yanınızda oluyoruz.

Eskişehir E-Ticaret alanında her türlü ihtiyacınıza cevap vererek siz iş ortaklarımıza gerekli kolaylıkları sağlamaktayız.

Eskişehir E-Ticaret hakkında daha fazla bilgi almak lütfen bizimle iletişime geçin. İletişime geçtiğinizde halde sizi ofisimize davet ediyoruz ya da daha fazla bilgi almanız için elemanlarımızı yollayarak sizlere yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz.

 

 

Cevap bırakın